Anna Pałecka-Błaszczyk

radca prawny

ONLEX Kancelaria Radcy Prawnego
Biuro w Warszawie
al. gen. Chruściela 37/39 m. 19,
04-454 Warszawa

Specjalizacja: ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych [Więcej]
[Więcej >>>]

Pomoc prawna. E-book.

Wynagrodzenia, SOD i ZFRON po Polskim Ładzie

Anna Pałecka-Błaszczyk21 stycznia 2022Komentarze (1)

Drogi Czytelniku,

w ostatnich dniach i godzinach wiele się dzieje w związku z wprowadzeniem Polskiego Ładu oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 7 stycznia 2022 r. w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r., poz. 28).

Wynagrodzenia. SOD i ZFRON po Polskim Ładzie

Objaśnienia Ministra Finansów

Pojawiło się stanowisko Ministerstwa Finansów oraz jego objaśnienia podatkowe jak w praktyce stosować przepisy rozporządzenia, Dodatkowo, pojawiło się wyjaśnienie, że rozporządzenie wykonuje delegację ustawową i nie stoi w sprzeczności z prawem (sic!).

Szczególny chaos zapanował w firmach zatrudniających osoby niepełnosprawne i korzystających z dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, w tym przekazujących środki z pobranych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych na zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Firmy wypłaciły wynagrodzenia za grudzień na początku stycznia, pobrały zaliczki zgodnie z zasadami świeżo wprowadzonymi Polskim Ładem, niektóre przekazały już środki na ZFRON. Niektóre nawet po wypłacie wynagrodzeń złożyły już wnioski o dofinansowanie do wynagrodzeń, a niektórym już je nawet wypłacono.

Rozporządzenie, które weszło w życie 8 stycznia 2022 r. nakazuje dokonać przeliczenia wynagrodzeń – zaliczek (do przychodu miesięcznego 12.800 zł), ustalając wysokość pobranej zaliczki PIT-4 według starych zasad (obowiązujących do 31 grudnia 2021 r.) i nowych zasad (od 1 stycznia 2022 r.).

Jeżeli zaliczka z Polskiego Ładu przewyższa zaliczkę obliczoną na starych zasadach, powstaje nadwyżka, która podlega odroczeniu w czasie. Płatnik pobiera od podatnika zaliczkę niższą, czyli obliczoną na starych zasadach, aż do miesiąca, w którym z porównania wysokości zaliczek obliczonych na dwa sposoby okaże się, że powstanie ujemna różnica, czyli zaliczka z PŁ okaże się niższa od zaliczki obliczonej na starych zasadach. Dla przypomnienia wysokość kwoty zmniejszającej podatek wynosiła 43,76 zł, a obecnie wzrosła do 425 zł.

Problem z dofinansowaniem

Problem polega na tym, że zwrócona pracownikowi część zaliczki stanowi element wynagrodzenia, co może potencjalnie kolidować z art. 26a ust. 1a1:

 • pkt 1a, zgodnie z którym miesięczne dofinansowanie nie przysługuje do wynagrodzeń wypłaconych po dniu złożenia wniosku Wn-D (termin upływa 25 stycznia 2022 r.), oraz
 • pkt 3 – w myśl którego, jeżeli miesięczne koszty płacy zostały poniesione przez pracodawcę z uchybieniem terminów, wynikających z odrębnych przepisów, przekraczającym 14 dni (wynagrodzenie powinno zostać wypłacone najpóźniej do 10 dnia następnego miesiąca).

Wedle stanowiska Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, skutkiem zastosowania rozporządzenia przez pracodawcę, który przed dniem 8 stycznia 2022 r. wypłacił wynagrodzenie, a następnie złożył Wn-D – nie może być wyłączenie dofinansowania na podstawie art. 26a ust. 1a1 pkt 1a ustawy o rehabilitacji w związku z wypłatą wyrównania z rozporządzenia po złożeniu wniosku Wn-D.

Pracodawca, który wypłacił wynagrodzenie w terminie ustawowym 10 stycznia 2022 r., ma nie tracić prawa do dofinansowania, jeżeli nie później niż 24 stycznia 2022 r. przeliczy je i wypłaci uwzględniając wyrównanie wynikające z rozporządzenia.

Rozporządzenie pozwala także pracownikom złożyć wniosek o nieodraczanie terminów określonych rozporządzeniem, wtedy płatnik nie będzie dokonywał dopłat wynikających z rozporządzenia.

Dzisiejsza konferencja Premiera

Dodatkowe wsparcie mają dostać osoby z niepełnosprawnościami w ramach funduszy aktywności i rehabilitacji w firmach. Planowana jest „ochrona ponad 900 pracodawców i 100 tys. pracujących u nich osób z niepełnosprawnościami”. – Firmy zatrudniające niepełnosprawnych prowadzące ZFRON i ZWA otrzymają dodatkowe środki z PFRON – podkreśla KPRM.

Drogi Czytelniku,

z niecierpliwością czekam na projekty aktów prawnych w tym zakresie, a z jeszcze większą niecierpliwością czekam aż PFRON opublikuje wyjaśnienia sytuacji związanej z dopłatami wskutek wprowadzonego rozporządzenia w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń na swojej stronie internetowej, bo Model parku dostępnego nie powinien być newsem akurat tego dnia.

Najlepsze życzenia dla Wszystkich Babć i Dziadków. A także dla Agnieszek.

 

Pozdrawiam

Anna Pałecka-Błaszczyk
radca prawny

***

Wynagrodzenie niepełnosprawnych pracowników wypłacone w styczniu 2022 a zachowanie prawa do dofinansowania do wynagrodzeń – stanowisko BON

Lato w pełni, Nowy Polski Ład wszedł już w życie, Krajowa Administracja Skarbowa nie próżnuje i wszystkie wydatki z ZFRON kwestionuje.

Zdarzają się nawet afrykańskie upały, a tu wraca zimowy problem, a raczej jego rozwiązanie. Przynajmniej dla niektórych [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Anna Pałecka-Błaszczyk

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Onlex Kancelaria Radcy Prawnego Anna Pałecka-Błaszczyk w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

  Monika 2 marca, 2022 o 17:33

  Statystycznym Polakom Polski Ład nie wychodzi na dobre, szkoda, że nasi politycy nie chcą pomóc swoim obywatelom…

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Onlex Kancelaria Radcy Prawnego Anna Pałecka-Błaszczyk w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: