PFRON powinien badać terminowość ponoszenia kosztów płacy dotyczących pracowników niepełnosprawnych – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego

Anna Pałecka-Błaszczyk05 lutego 2021Komentarze (0)

 

PFRON powinien badać terminowość ponoszenia kosztów płacy dotyczących pracowników niepełnosprawnych - wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego

Drogi Czytelniku,

W tym tygodniu otrzymałam uzasadnienie wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, który oddalił skargę kasacyjną Prezesa Zarządu PFRON od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 marca 2020 r., o którym pisałam tutaj.

PFRON powinien badać terminowość ponoszenia kosztów płacy dotyczących pracowników niepełnosprawnych. Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

NSA wskazał, że pojęcie kosztów płacy, którym posługują się przepisy ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, dotyczy pracowników niepełnosprawnych, do których wynagrodzeń, pracodawca stara się o dofinansowanie.

Sąd uwypuklił, że decyzje nakazujące zwrot dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych powinny wykazywać i stwierdzać nieprawidłowości nie w ogólności, a nieprawidłowości stwierdzone w odniesieniu do pracowników niepełnosprawnych. Mają to być nieprawidłowości pozostające w bezpośrednim i funkcjonalnym związku z przyznanym dofinansowaniem, gdyż ustawa warunkuje przyznanie wsparcia od spełnienia obowiązku terminowego poniesienia kosztów płacy związanych z zatrudnieniem pracowników niepełnosprawnych.

Co ważne, PFRON powinien badać terminowość ponoszenia kosztów płacy za pracowników niepełnosprawnych także w zakresie składek na ubezpieczenia społeczne, biorąc pod uwagę cały materiał dowodowy zgromadzony w postępowaniu. Dlatego tak ważne jest przygotowanie takiego materiału dowodowego –  zgodzie z obowiązującymi przepisami – już na etapie postępowania przed PFRON.

Fundusz zwykle ogranicza się do przedstawienia informacji pozyskanych z ZUS i przytoczenia przepisów rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych (odpowiednio z 2008 lub 2017 r.), a przecież mamy legalne instytucje prawne, które można zastosować w celu wykazania terminowego opłacenia należności za pracowników niepełnosprawnych. Moi Mocodawcy z nich skorzystali – jak widać z pozytywnym skutkiem.

Jeżeli Ty masz taki problem albo nawet zwróciłeś dofinansowanie lub refundację do PFRON, możesz się ze mną skontaktować – spróbuję Ci pomóc.

pozdrawiam

Anna Pałecka-Błaszczyk

W czym mogę Ci pomóc?

Anna Pałecka-Błaszczyk

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Onlex Kancelaria Radcy Prawnego Anna Pałecka-Błaszczyk w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Onlex Kancelaria Radcy Prawnego Anna Pałecka-Błaszczyk w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: