Korzystne rozwiązania dotyczące orzeczeń o stopniu niepełnosprawności wydanych bez wskazania przyczyny niepełnosprawności 02-P

Anna Pałecka-Błaszczyk13 września 2018Komentarze (0)

Drogi Czytelniku,

13 września 2018 r., w II czytaniu, Komisja Polityki Społecznej i Rodziny, przyjęła bardzo ważną poprawkę do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Zaświadczenie powiatowego zespołu będzie potwierdzało istnienie szczególnego schorzenia 02-P

Poprawka dotyczy orzeczeń o stopniu niepełnosprawności wydanych od 27 czerwca do dnia poprzedzającego wejście w życie nowelizacji (czyli na dzień dzisiejszy do 30 września 2018 r.) bez wskazania przyczyny niepełnosprawności – 02-P druk sejmowy 2823-A, z którą można zapoznać się poniżej.

poprawka – orzeczenia bez symbolu niepełnosprawności 02-P druk 2823A

Zespół ds. orzekania o niepełnosprawności, po uprawomocnieniu orzeczenia o stopniu niepełnosprawności – na wniosek osoby niepełnosprawnej, w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku – będzie wydawał zaświadczenie potwierdzające, że podstawę zaliczenia do stopnia niepełnosprawności, stanowiła choroba psychiczna.

Wzór takiego zaświadczenia określi Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w Biuletynie Informacji Publicznej. A rejestry zaświadczeń będą prowadziły zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności.

Pracodawca wystawiający ulgi we wpłatach na PFRON (art. 22 ust. 1) lub korzystający z dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych (art. 26a ust. 1), któremu przedstawiono zaświadczenie potwierdzające przyczynę niepełnosprawności oraz orzeczenie o stopniu niepełnosprawności  – ma korygować stany zatrudnienia za okresy od dnia przedstawienia mu orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.   

Tym samym, ustawodawca rozwiązał problem wielu pracodawców, do których wpływały orzeczenia o stopniu niepełnosprawności – bez wskazania przyczyny niepełnosprawności 02-P. Co było skutkiem czerwcowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Pozdrawiam,

Anna Pałecka-Błaszczyk

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Onlex Kancelaria Radcy Prawnego Anna Pałecka-Błaszczyk Spółka komandytowa Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Onlex Kancelaria Radcy Prawnego Anna Pałecka-Błaszczyk Spółka komandytowa z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@onlex.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: